Zdrowie

Otrzymywanie olejków eterycznych metodą destylacji

Olejki eteryczne cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Nic więc dziwnego, że chcemy wybierać produkty najwyższej jakości. Ma na to bezpośredni wpływ metoda pozyskiwania olejków. Jedną z najbardziej popularnych jest destylacja. Co warto o niej wiedzieć? Dlaczego wyróżnia się na tle innych? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Dlaczego metoda otrzymania olejków eterycznych odgrywa tak znaczącą rolę? 

Metoda, którą wybiera się do otrzymania olejków eterycznych posiada niezwykle duże znaczenie. Wszystko przez to, że ma wpływ na właściwości, jakie wykazuje olejek eteryczny. Destylacja jest bez wątpienia najpopularniejszą formą wykorzystywaną do otrzymania olejków eterycznych. Najogólniej można powiedzieć, że destylacja oparta jest na przeprowadzeniu cieczy w stan pary. Kolejnym etapem jest jej skroplenie. 

Różne rodzaje destylacji olejków eterycznych 

Pozyskiwanie olejków eterycznych metodą destylacji posiada różne, specyficzne techniki. Wśród nich wyróżnić można m.in.: 

  • Hydrodestylację,
  • Destylację parową,
  • Suchą destylację.

Destylacja parowa

Destylacja parowa wykorzystywana jest do pozyskiwania olejków na skalę przemysłową. Proces opiera się na przemianie substancji zawieszonych w wodzie, w stan gazowy. Takie zjawisko ma miejsce dzięki działaniu silnego strumienia pary wodnej. Takiej metodzie poddaje się przede wszystkim świeże części roślin, takie jak łodygi, liście, czy płatki (są odporne na działanie wysokiej temperatury). 

W pierwszej kolejności w kolbie umieszczana jest specjalna rurka, której zadaniem jest doprowadzenie strumienia pary. Kolejnym krokiem jest ogrzanie metalowych kociołków przy pomocy palników gazowych. To urządzenia wyposażone w poziomowskaz, wysoką rurkę, dzięki której ogranicza się wychlapywanie wrzątku to strumienia pary. Następnym krokiem jest wprowadzenie strumienia pary do kolby z materiałem roślinnym. Dzięki temu w chłodnicy powstaje dwufazowy kondensat, który w finalnym etapie spływa do odbieralnika. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że olejki eteryczne, które uzyskiwane są dzięki metodzie destylacji parowej, wykazują o wiele wyższą jakość, ponieważ nie są zanurzane we wrzącej wodzie. Do przeprowadzenia destylacji parowej wybiera się różnego rodzaju aparatów. Jednym z nich jest mikrofal MASD. Wykorzystanie tak nowoczesnych technologii pozwala na niezwykle szybkie uzyskanie gotowych produktów. Cechą charakterystyczną tej metody jest fakt, że nierozpuszczalny w wodzie olejek zapachowy jest bardzo łatwy do odseparowania od skroplonej wody. 

Hydrodestylacja 

Olejki eteryczne uzyskuję się także przy wykorzystaniu hydrodestylacji. Najczęściej jest to metoda, która powszechnie znajduje zastosowanie w laboratoriach. Dzięki niej udaje się pozyskać małą ilość olejów eterycznych. W pierwszej kolejności wybrany materiał roślinny zanurzany jest w wodzie, która następnie doprowadzana jest do temperatury wrzenia. W tym celu kolba laboratoryjna napełniona jest do 2/3 objętości. W kolejnym kroku para wodna łącznie z olejkiem doprowadzana jest do chłodnicy, gdzie ma miejsce proces skraplania . Ostatnim etapem pozyskania olejku eterycznego jest spłynięcie mieszaniny olejku i wody do odbieralnika. 

Warto także zauważyć, że woda, która pozostaje po oddzieleniu olejku, nazywana jest przez specjalistów hydrolatem. Co ważne, powstały hydrolat jest powszechnie wykorzystywany w branży kosmetycznej. Do hydrodestylacji najczęściej stosowany jest aparat Derynga. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość wydzielania olejków o gęstości mniejszej niż woda. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że aparat umożliwia dokonywania analizy poszczególnych frakcji olejku, które są izolowane podczas trwania destylacji. 

Sucha destylacja

Sucha destylacja jest metodą pozyskiwania olejków eterycznych, która przebiega analogicznie jak proces destylacji parą wodną, jednak nie używa się do niej pary wodnej. Materiał, który wybrany jest do otrzymania oleju eterycznego, jest podgrzewany, jednak bez uczestnictwa pośredniczącej substancji. Zaletą takiej metody jest fakt, że podczas wykonywanych procesów udaje się uzyskać dodatkowe nuty zapachowe, co jest zjawiskiem niezwykle pożądanym. 

Domowa destylacja olejków eterycznych 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że olejki eteryczne metodą destylacji można uzyskiwać samodzielnie, w domowym zaciszu. By spróbować swoich chemicznych sił z całą pewnością w pierwszej kolejności należy zakupić gotowy zestaw do destylacji. To perfekcyjny wybór, by nauczyć się stawiać swoje pierwsze kroki w świecie samodzielnego wytwarzania olejków eterycznych. Do tego celu niezbędne są takie poszczególne elementy jak m.in.: chłodnica Liebiga, kolba, palnik, nasadka destylacyjna, czy gumowe wężyki. 

Pozyskiwanie olejków eterycznych przy pomocy metody destylacji jest zdecydowanie jedną z najbardziej popularnych. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania i cieszyć się wysoką jakością, jak również doskonałym właściwościami olejków eterycznych każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *