Proces wędzenia cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona odbiorców. To naturalna metoda na konserwowanie żywności. Wykorzystywana jest zarówno przez producentów żywności, jak również prywatnych użytkowników. W celu uzyskania wymiernych, satysfakcjonujących rezultatów przeprowadzanego procesu wędzenia, należy szczególną uwagę poświęcić na wybór właściwych modeli haków. Na co zwrócić szczególną uwagę? Czym kierować się podczas wyboru haków? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Haki wędzarnicze i ich krótka charakterystyka
Haki wędzarnicze ze stali nierdzewnej to istotny, niezbędny element w całym procesie wędzenia. Jego zastosowanie pozwala na bezpieczną obróbkę żywności przy pomocy dymu. Ich główną rolą jest zapewnienie doskonałej stabilności wędzonego jedzenia. Dlaczego haki wędzarnicze cieszą się tak dużą popularnością i powszechnym wykorzystaniem? Przede wszystkim użycie haków pozwala na równomierne wędzenie. To klucz, by móc cieszyć się z doskonałych efektów końcowych wędzenia, które zagwarantują perfekcyjny smak. Dobrej jakości, właściwie dobrany hak wędzarniczy, jest gwarancją, że żywność poddana obróbce utrzyma się na swoim miejscu aż do zakończenia całego procesu wędzenia. Nic więc dziwnego, że haki do wędzenia w znacznym stopniu niwelują ryzyko wystąpienia strat. Warto zaznaczyć, że podczas wyboru haków wędzarniczych, należy zwracać szczególną uwagę na posiadanie przez nie atesty i certyfikaty. Wówczas będziemy mogli mieć całkowitą pewność, że umieszczenie żywności na hakach będzie w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Materiał z którego wykonano haki, nie może wchodzić w reakcje chemiczne z wędzoną żywnością. Najkorzystniejszym wyborem będą haki, które wykonane zostały ze stali nierdzewnej. To najwyższej jakości produkty, które będą cieszyć użytkowników doskonałą kondycją przez długi czas.
Kolejną zaletą haków wędzarniczych jest łatwość przenoszenia gotowych produktów. Dotyczy to zarówno produktów przed, jak również po wędzeniu. Żywność umieszczona na hakach może zostać powieszona na przewidzianych do tego kijach, czy innych, dowolnie wybranych miejscach.
Wymieniając zalety haków wędzarniczych, nie można nie wspomnieć, że generują one dużą oszczędność miejsca. W praktyce oznacza to, że można przygotować więcej smakołyków i gotowych wyrobów podczas jednego procesu wędzenia.
Jak wybrać właściwy hak
wędzarniczy?
Podczas wyboru haka do wędzenia, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jakie produkty spożywcze będą podlegać procesowi wędzenia. Należy rozróżnić przede wszystkim:
- kurczaki,
- sery,
- ryby,
- boczek,
- wołowina,
- wyroby wędliniarskie
i inne. Dodatkowo szczególną uwagę należy poświęcić także na wielkość wędzonych kawałków. W tym celu, aby dopasować się do indywidualnych potrzeb i preferencji każdej osoby czy przedsiębiorstwa, wyróżnić można kilka rodzajów haków do wędzenia. Różnią się one wielkością, jak również kształtem zakończenia.
Haki w kształcie litery „S”
Jednymi z najbardziej popularnych są haki w kształcie litery „S”. Są to modele, które perfekcyjnie nadadzą się do wędzenia szynek, jak również kiełbas, które powleczone zostały sznurem.
Asymetryczne haki w kształcie litery „S”
Często wybierane są także asymetryczne haki w kształcie litery „S”. Najczęściej wykorzystywane są do wędzenia wszelkiego rodzaju mięs, wędlin, jak również szynek. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja tego rodzaju haka. Na dużym oczku wystarczy zawiesić produkt spożywczy do wędzenia, a mniejszą część haka wiesza się na specjalnej, uprzednio przygotowanej poprzeczce wędzarni.
Haki wkręcane
Bardzo ciekawą opcją wśród haków wędzarniczych są modele wkręcane. To rodzaj, który najczęściej wykorzystywany jest do wędzenia ryb.
Haki z ostrymi końcówkami
Kolejnym rodzajem haków wędzarniczych, które możemy wybrać, są modele z ostrymi końcówkami. Podczas ich użycia należy zachować szczególną ostrożność, dbając o własne bezpieczeństwo. Jak sama ich nazwa wskazuje, na ich końcach znajdują się ostre, końcówki. Takie zakończenia doskonale przedzierają się nawet przez najtwardsze kawałki mięsa. W związku z tym będą idealne np. do wędzenia boczku.
Haki z klipsami i pręcikami rozszerzającymi
Dla najbardziej wymagających osób, przeznaczone są haki z klipsami, czy z pręcikami rozszerzającymi. To modele, które wyposażone zostały w akcesoria, dzięki którym proces wędzenia jest o wiele prostszy.
Haki podwójne
Haki podwójne to modele o długości 20 cm, i średnicy 3 cm. Jak sama nazwa wskazuje, to produkty w ilości dwóch sztuk. Są dedykowane do wędzenia ryb. Idealnie spiszą się także w wędzeniu całej tuszki kurczaka, bądź polędwicy.
Haki do wędzenia ryb
Wyróżnić można także haki wędzarnicze, które zostały stworzone głównie z myślą o wędzeniu ryb. W związku z tym jak wyposażony został w potrójne ostrze, jak również specjalną rozpórkę. Dzięki takiej konstrukcji zapobiega się zamykaniu wnętrza ryby podczas wędzenia. Nic więc dziwnego, że zastosowanie takiego modelu to gwarancja idealnego uwędzenia każdego fragmentu rybiego mięsa. Można spotkać także wersję z podwójnym ostrzem.
Jak prawidłowo używać haków do wędzenia?
Nie tylko rodzaj haków do wędzenia ma kolosalne znacznie, ale także sposób ich użytkowania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan haków, jak również ich czystość. Ważne jest, by nadmiernie nie przeciążać haków. Dodatkowo należy także równomiernie rozkładać produkty spożywcze, które mają podlegać procesowi wędzenia. Po użyciu haki należy pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Nie należy myć gorących haków- może to doprowadzić do ich deformacji. Po całkowitym wystudzeniu haki należy dokładnie umyć, przy użyciu ciepłej wody i mydła. To pozwala na usunięcie wszelkich tłuszczy i resztek jedzenia. Takie zabiegi sprawią, że uda nam się utrzymać haki w doskonałej kondycji przez długi czas, nawet pomimo intensywnej eksploatacji.
Chcesz uniknąć podczas wędzenia upadku produktów spożywczych z rusztu, ich deformacji, bądź nierównomiernego uwędzenia? Jeśli tak, wybierz do swojej wędzarni właściwe rodzaje haków wędzarniczych, i ciesz doskonałym efektem końcowym już dziś!