Zdrowie

Nadmierna suchość skóry – objawy, przyczyny i domowa pielęgnacja.

Suchość skóry to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie i nie jest to tylko kwestia wyglądu. Podatność na podrażnienia, chropowatość w dotyku, a także widoczne łuszczenie sprawiają, że dolegliwość ta jest powodem do kompleksów. Przesuszenie naskórka i towarzyszące mu rogowacenie powodują wiele objawów, które często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Świąd, zaczerwienienie i pieczenie można złagodzić za pomocą kremów, ale nie usuną one źródła problemu. Istnieje wiele czynników powodujących suchość skóry, w tym poważne schorzenia dermatologiczne, czy niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego warto odżywiać skórę zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Jakie są objawy suchej skóry?

Typowe objawy suchej skóry obejmują nasilone złuszczanie naskórka, rumień, pęknięcia skóry, szorstkość, utratę elastyczności, uczucie swędzenia i pieczenia, wrażenie silnie napiętej skóry (nasilające się zwłaszcza po kontakcie z wodą i/lub mydłem), oraz blady i matowy wygląd. Objawy te są najbardziej widoczne na tych obszarach ciała, gdzie mało jest gruczołów łojowych – na bocznych częściach twarzy, podudziach, przedramionach, grzbietowych częściach dłoni, a także na łokciach i kolanach.

Dlaczego skóra jest sucha?

Najczęstszą przyczyną suchości skóry są schorzenia dermatologiczne, szczególnie atopowe zapalenie. Jednak nie jest to jedyny powód utraty wody z warstw naskórka. Winą za przesuszenie obarcza się wiele czynników. Należą do nich niewłaściwa pielęgnacja, niekorzystne warunki atmosferyczne, złe nawyki żywieniowe, a także ciężkie warunki w pracy.

Wysuszenie skóry to efekt uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, który zapobiega wnikaniu bakterii i zanieczyszczeń do głębszych warstw naskórka, nie dopuszczając jednocześnie do odparowania z niego wody. Gdy dochodzi do uszkodzenia płaszcza, skóra traci swoją wilgotność gdyż woda ucieka na zewnątrz. Staje się wtedy wyjątkowo podatna na podrażnienia.

Przyczyn suchości skóry mogą być źle dobrane kosmetyki, w tym mydła i balsamy. Mogą to być również nieodpowiednie środki do prania lub ubrania wykonane z kiepskiej jakości materiałów. Kolejnym powodem, przez który nasza skóra staje się zbyt sucha, jest także za częste branie gorących kąpieli. W ten sposób pozbawiamy jej warstwy płaszcza lipidowego, która zapewnia jej naturalną ochronę i nawilżenie. Czasami przyczyna suchej skóry kryje się wewnątrz naszego ciała. Jeśli zaczyna ona zmieniać kolor, twardnieć i coraz bardziej swędzieć, powinniśmy pomyśleć o wizycie u lekarza. To samo tyczy się sytuacji, gdy pomimo stosowania odpowiednich kosmetyków suchość skóry utrzymuje się cały czas.

O jakich chorobach może to świadczyć? Oto kilka przykładów:

 • Cukrzyca
 • Choroby tarczycy
 • Pieluszkowe zapalenie skóry
 • Łuszczyca
 • Atopowe zapalenie skóry

Jak prawidłowo dbać o suchą skórę?

Głównym celem w pielęgnacji suchej skóry jest odbudowa uszkodzonej warstwy hydrolipidowej naskórka, zahamowanie nadmiernej utraty wody i tym samym zmniejszenie objawów suchości. W tym celu nieocenione są tzw. emolienty – preparaty o silnych właściwościach nawilżających i regenerujących, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych i natłuszczających.

Emolienty zatrzymują wodę w naskórku, przywracają jego funkcję barierową, a ponadto wykazują działanie przeciwzapalne. Przykładem emolientów są m.in. naturalne oleje, takie jak: olej kokosowy, z orzechów macadamia, z awokado, z wiesiołka, z ogórecznika i z migdałów, a także masła (np. shea czy kakaowe). Pomocne w pielęgnacji suchej skóry są również: mocznik, glicerol, kwas hialuronowy, parafina, wazelina, lanolina i woski roślinne.

Zasady prawidłowej pielęgnacji suchej skóry:

 • Unikanie częstego kontaktu z wodą, zwłaszcza gorącą.
 • Nieużywanie agresywnych mydeł i silnych detergentów.
 • Ograniczenie do niezbędnego minimum preparatów o działaniu antybakteryjnym.
 • Bezwzględne stosowanie kremów z filtrem UV.
 • Częsta aplikacja emolientów na skórę.
 • Ograniczenie używania kosmetyków zawierających substancje zapachowe, uczulające, barwniki oraz konserwanty.

Zabiegiem zwalczającym objawy suchej skóry jest też mezoterapia igłowa. Polega ona na dostarczeniu składników aktywnych w głąb skóry za pomocą igły. Składniki mezokoktajli używanych do mezoterapii igłowej, które sprawdzą się w walce z suchą skórą to m.in. nieusieciowany kwas hialuronowy, peptydy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, witaminy i minerały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *