Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, lecz aż 90% zużywanej na co dzień wody pochłaniają potrzeby gospodarcze, a nie spożywcze. Oznacza to, że duża część zużywanej każdego dnia wody nie jest wypijana i mogłaby pochodzić z alternatywnego źródła np. ze zbiornika na deszczówkę. Czym jest taki zbiornik, jakie są najważniejsze zalety wykorzystywania go, a także jak się powinno go poprawnie zamocować, aby pozwalał osiągać możliwie najlepsze efekty?
Czym jest i jak działa łapacz wody deszczowej?
Osobom, które dopiero zaczynają interesować się zbieraniem deszczówki, wydaje się, że do efektywnego pozyskiwana tego rodzaju wody wystarczy ustawić pod domem jakikolwiek zbiornik, np. beczkę, aby efektywnie pozyskiwać wodę. Nic bardziej mylnego, gdyż takie rozwiązanie nie tylko jest niepraktyczne, lecz dodatkowo skrajnie nieefektywne. O wiele lepszym pomysłem jest specjalny łapacz wody deszczowej, który wykorzystywany jest do przechwytywania wody przepływającej przez rury spustowe. Jak to dokładnie działa i co należy wiedzieć o takim rozwiązaniu?
Łapacz deszczówki to specjalne urządzenie, które montowane jest w rurze spustowe wody, która spływa z dachu. Co bardzo ważne, do zamontowania łapacza nie trzeba demontować rury, więc jest to rozwiązanie naprawdę wygodne. Do łapacza podłączona jest niewielkich rozmiarów rurka, która transportuje wodę do większego zbiornika. Oczywiście w każdym łapaczu wody znajduje się zawór, który umożliwia zablokowanie przepływu wody — jest to bardzo ważna funkcja w okresie zimowym, gdyż zamarzająca woda mogłaby doprowadzić sprzęt do zniszczenia.
Zalety zbierania deszczówki
Skoro wiemy już, czym jest łapacz wody deszczowej, a także, w jaki sposób on działa, warto zastanowić się nad inną kwestią, a mianowicie powodem używania takiego urządzenia. Jakie są konkretnie zalety zbierania deszczówki? Nie da się ukryć, że zaletą, która w największym stopniu przemawia do wielu osób, jest możliwość zaoszczędzenia naprawdę sporo pieniędzy. Dzięki łapaczowi wody deszczowej mamy całkowicie za darmo wodę do podlewania ogródka, do mycia podłóg, okien, samochodu czy kostki przed domem. Wiedzieć bowiem trzeba, że woda wykorzystywana do tego celu każdego miesiąca stanowić może nawet 20% całego rachunku za wodę. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby po wykonaniu specjalnej instalacji deszczówkę doprowadzić nawet do spłuczki i wykorzystywać ją w łazience.
Oczywiście niższe koszta to nie jedyna zaleta związana z wykorzystywaniem deszczówki. Montaż łapacza wody deszczowej jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym. Zamiast zużywać wodę z kranu do celów gospodarczych, możemy do tego samego wykorzystywać wodę zebraną w zbiorniku. Jest to rozwiązanie bardzo pro ekologiczne, tym bardziej w obliczu coraz większych problemów z wodą i występujących coraz częściej susz. Na uwadze należy mieć również to, że coraz częściej wprowadzany jest zakaz podlewania ogródka wodą z kranu z uwagi na niedobór wód gruntowych. Posiadając własną deszczówkę, można ten zakaz ominąć.
W jaki sposób zamontować łapacz deszczówki?
Posiadanie łapacza wody deszczowej to naprawdę rewelacyjne rozwiązanie, którym powinni zainteresować się wszyscy właściciele nieruchomości. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka informacji na temat tego rozwiązania. Bardzo często potencjalni kupcy chcą wiedzieć, w jaki sposób montuje się taki łapacz i czy procedura ta jest na tyle skomplikowana, że wymagać będzie udziału fachowca.
W pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, że montaż tego urządzenia jest niezwykle łatwy i dosłownie nikt nie będzie miał z tym zadaniem problemów — nie wymaga to ani specjalistycznych umiejętności, aby tym bardziej sprzętu. Cała procedura sprowadza się do kilku kroków: zaznaczenia na rurze spustowej poziomu wody znajdującej się w zbiorniku, oznaczeniu górnej i dolnej krawędzi łapacza, a także wykonania w rurze wycięcia według oznaczeń. Jeśli wykonamy oznaczenia precyzyjnie, rura zatrzaśnie się na łapaczu. Ostatecznie można zastosować uszczelkę, jeśli dopasowanie nie będzie idealne. Ostatnim krokiem jest podłączenie do zbieracza rurki spustowej, którą następnie poprowadzi się do zbiornika.