Turystyka

Podróż kamperem – co warto wiedzieć i jakich błędów unikać?

Podróżowanie kamperem stało się w ostatnich latach bardzo popularne, gdyż daje to niezależność nad sposobem wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie można się zatrzymać na noc kamperem. Dlatego powstaje coraz więcej płatnych kempingów, które oferują kilka podstawowych udogodnień, takich jak dostęp do toalet, prądu i wody. Na większości kempingów można również skorzystać z tak zwanego „serwisu”, czyli opróżnienia zbiornika, wyrzucenia śmieci czy dezynfekcji toalety chemicznej.

Jakie prawo jazdy na kampera?

Aby prowadzić kampera, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B, pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Należy pamiętać, że masa całkowita obejmuje masę własną pojazdu oraz całe jego wyposażenie, w tym zbiorniki na wodę i wszystko co zapakujemy do kampera.

Spanie w kamperze na parkingach leśnych w Polsce legalne czy nie?

Nie da sie odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, na większości parkingów leśnych w Polsce znajduje się tablica z regulaminem który trzeba przeczytać. Zwykle znajdziemy tam „zakaz obozowania”. Łatwo mylnie założyć, że spędzenie nocy w takim miejscu jest niezgodne z prawem. Nic bardziej mylnego! Jeżeli nie jest to wyraźnie wyszczególnione, możemy spędzić noc w kamperze na takim parkingu. Nie możemy jednak rozbijać obozowiska, przez co rozumie się rozstawianie stolików, rozwijanie markizy. Jeśli śpimy w zamkniętym aucie, nikt nie powinien nas niepokoić.

Jak znaleźć legalne miejsca do spędzenia nocy w kamperze?

Większość podróżujących kamperem pragnie spróbować poszukać miejsc, które mogą znajdować się bliżej natury lub atrakcji które chcą zwiedzić na następny dzień. Najwygodniejszym sposobem na znalezienie miejsca do postoju na noc są grupy dyskusyjne dla osób podróżujących. Czasem jednak, szczególnie w mniej turystycznych miejscowościach, mogą nie być oznaczane w takiej sytuacji często z pomocą przychodzą miejscowi, którzy podpowiedzą miejsce lub nawet udostępnią kawałek swojego własnego podwórka, byś mógł spokojnie spędzić noc. To nie tylko legalna opcja na spędzenie nocy ale także świetna okazja do nawiązania znajomości.

Skąd bierze się prąd w kamperze?

Prąd w kamperze pochodzi z specjalnego akumulatora, który dostarcza prądu nawet podczas postoju. Dzięki temu mamy ciepłą wodę, działa lodówka, ogrzewanie, a my naładujemy telefon. Ten akumulator pokładowy dostarcza nam napięcie 12V. Jeśli potrzebujemy więcej energii, możemy podłączyć się za pomocą przedłużacza do prądu na polu kempingowym. Jeśli planujemy długie podróże kamperem i to na dziko, niezbędna może okazać się przetwornica. Dla tych, którzy chcieliby pracować zdalnie z totalnej dziczy, powstały specjalne stacje zasilające. Dodatkową energię można uzyskać też z paneli solarnych, które coraz częściej montowane są na dachach pojazdów.

Czy w kamperze można gotować?

Co do gotowania w kamperze, to jest to jak najbardziej możliwe. W wydzielonej przestrzeni znajduje się kuchenka gazowa, w której można przygotować posiłek. W części kuchennej znajduje się też zlew. Kuchnia w kamperze daje nam tą swobodę, że w każdej chwili możemy przygotować coś do jedzenia. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *