Jaskółcze ziele wykorzystywane jest od niepamiętnych czasów. Cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona sympatyków naturalnych metod leczenia. Na jakie dolegliwości jest stosowany? Jakie właściwości wykazuje? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Glistnik i jego krótka charakterystyka
Jaskółcze ziele, które powszechnie znane jest jako glistnik, wykazuje wiele właściwości leczniczych. To roślina z gatunku bylin, z rodziny makowatych. Jego dodatkową zaletą jest łatwa dostępność- w naszym kraju glistnika można spotkać w bardzo wielu, różnorodnych miejscach. Sok z jaskółczego ziela zawiera w sobie alkaloidy, takie jak m.in.: chelidonina, chelerytryna, koptyzyna i sangwinaryna.
Jaskółcze ziele wykazuje działanie rozkurczowe mięśni gładkich znajdujących się w naszym układzie pokarmowym, oskrzelach, jak również w drogach moczowych i żółciowych. Badania naukowe pokazują, że glistnik obniża ciśnienie krwi oraz zwalnia akcje serca.
Glistnik jest ziołem, którego nie można stosować długotrwale- jedynie do wyleczenia objawów, zarówno doustnie, jak i miejscowo na powstałe zmiany skórne.
Na jakie dolegliwości stosowane jest jaskółcze ziele?
Sok z glistnika wykazuję właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze, przeciwbólowe, moczopędne, jak również żółciopędne.
Do najbardziej popularnych dolegliwości, na które stosowane jest jaskółcze ziele, należą kurzajki oraz brodawki. Te nieestetyczne zmiany na ciele najczęściej wywołane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Wypalanie ich przy użyciu soku z glistnika przynosi rewelacyjne rezultaty. Zmiany skórne można także smarować świeżym sokiem z przełamanej łodygi.
Alkaloidy zawarte w ziele wykazują działania przeciwnowotworowe. Sok używany jest bardzo często podczas leczenia raka trzustki. Rezultaty potwierdzone są przez badania naukowe- jaskółcze ziele testowano na myszach.
Sok z glistnika zaleca się dla zakażeń skóry wywołanych np. przez candida albicans i inne grzyby.
Z jaskółczego ziela przygotowuje się także nalewki. Wówczas stosując glistnika doustnie, możemy pomagać sobie w walce z bólami menstruacyjnymi, kolką jelitową, kolką wątrobową, nudnościami czy niestrawnością.
Glistnik zaleca się także dla osób ze skołatanymi nerwami- wykazuje właściwości uspokajające.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania glistnika
Doustne stosowanie glistnika musi odbywać się pod niezwykle wysoką kontrolą. Pomimo tego, że ziele wykazuje niezwykle dużo cennych właściwości dla naszego organizmu, w przypadku przekroczenia zalecanej dawki może okazać się dla naszego organizmu trucizną. Do pozytywnych aspektów jaskółczego ziela zaliczyć należy usprawnienie przepływu żółci. Tymczasem glistnik jest także rośliną o właściwościach toksycznych. Nadmierna ilość może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, co w konsekwencji doprowadzić może do zapalenia, powiększenia bądź podwyższenia aktywności enzymów wątroby.
Możliwe skutki uboczne występujące podczas stosowania glistnika
Podczas stosowania glistnika, tak samo jak w przypadku stosowania leków farmakologicznych czy innych ziół, u niektórych pacjentów mogą występować skutki uboczne. Do najbardziej popularnych należy biegunka, nudności oraz wymioty. Oprócz tego zaobserwowano u osób zażywających jaskółcze ziele uczucie niestrawności. Im dłużej będziemy stosować napary ziołowe, tym skutki uboczne będą się nasilać.
Przeciwwskazania do stosowania jaskółczego ziela
Wyróżnić możemy kilka czynników, które uniemożliwiają stosowanie jaskółczego ziela. Do jednych z najbardziej popularnych należy niedrożność przewodów żółciowych, jak również wszelkiego rodzaju choroby bądź stany zapalne wątroby. Szczególną uwagę należy poświęcić także na zażywane leki farmakologiczne, które wchłaniają się w wątrobie lub zaburzają jej funkcję.
Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania glistnika jest ciąża bądź karmienie piersią. Jaskółcze ziele nie może być stosowane przez osoby z jaskrą bądź chorobą wrzodową.